Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/tbdorgvd/public_html/eski/gtech/library/db/lib_mysql_base.php on line 122

Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /home/tbdorgvd/public_html/eski/gtech/library/util/lib_simple_web_site.php on line 235

Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /home/tbdorgvd/public_html/eski/gtech/library/util/lib_simple_web_site.php on line 240

Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /home/tbdorgvd/public_html/eski/gtech/library/util/lib_simple_web_site.php on line 235

Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /home/tbdorgvd/public_html/eski/gtech/library/util/lib_simple_web_site.php on line 240
Türkiye Bilişim Derneği .

28.Ulusal Bilişim Kurultayı Basın Bülteni

BASIN BÜLTENİ


Değerli Basın Mensubu,

Daha hoşgörülü, özgür ve demokratik bir dünya için, “Bilişim 2011 

TBD, 40. yılında,“daha hoşgörülü, özgür ve demokratik bir dünya için”  bilişimcileri Ankara’da bir araya getiriyor.  29 Ekim’de son bulacak olan insan odaklı Bilişim 2011 etkinliğinde,  4 gün boyunca yine pek çok alanda farkındalık oluşturulacak.

Çağdaş, refah düzeyi yüksek bir Türkiye özleminin gerçekleşmesi yolunda 40 yıldır yılmadan ve büyük bir özveriyle çalışan Türkiye Bilişim Derneği (TBD), tarafından organizasyonu yapılan ve bilişime taraf tüm kesimlerin yer aldığı Bilişim 2011“28.Ulusal Bilişim Kurultayı”, Dijital Türkiye Platformu işbirliği ve sinerjisiyle 26-29 Ekim 2011 tarihlerinde JW Marriott Hotel Ankara’da düzenlenecek.

TBD’nin geleneksel etkinliklerinden olan bilişim sektörü tarihinde birer kilometre taşı niteliğindeki “Ulusal Bilişim Kurultayıbu yıl, daha hoşgörülü, özgür ve demokratik bir dünya için  insanı odak noktasına alarak, “Hukuk”, “Enerji”, “Sosyal Hareketler”, “Eğitim”, “Teknoloji”, “Sağlık” ve “İletişim Teknolojileri” gibi pek çok alanda farkındalık oluşturulacak. Yurtiçi ve yurtdışından konusunda uzman konuşmacıların davet edildiği etkinliğimize, kamu ve özel sektörün yönetici ve çalışanları, sanayici ve iş adamları, akademisyenler, girişimciler, öğrenciler ve teknolojiyi yoğun kullananların katkı vermeleri bekleniyor. Geçtiğimiz dört yıl içinde yaptığımız etkinliklerimize ortalama 7.000-8.000 katılım sağlamış olmaktan dolayı gurur duyuyoruz.

26 Ekim 2011’de başlayacak olan etkinliğimizin açılış konuşmasını T.C. Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül (tensip buyurmaları halinde), T.C. Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Tayfun Acarer, Dijital Türkiye Platformu Başkanı Faruk Eczacıbaşı, TBD Onursal Başkanı Aydın Köksal ve TBD Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Menteş yapacaklardır.

Açılış konuşmalarının ardından “Sosyal Hareketler” paneline;

Mevlüt Çavuşoğlu (Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Başkanı),

Prof. Dr. Jane Fountain (Dünya Ekonomik Forumu ve ABD Ulusal e-devlet Merkezi Direktörü),

Tim Kelsey (İngiltere Başbakanı şeffaflık ve hesap verebilirlik konusunda Başdanışman),

Lorena Becerra Mizuno (Meksika Devlet Başkanının Kamu Politikaları Ofisi Başkanı),

Joe Lambert (Sayısal Hikaye Anlatım Merkezi Kurucu ve Yöneticisi) konuşmacı olarak katılacaklar.

 

Etkinliğin ilk günü yazar, senarist ve yönetmen Gani Müjde bizlerle birlikte olacak ve konuşmacılara bilişimin dışından farklı bir pencereden bizlere hoş vakitler geçirttirecek.

Aynı günün akşamı 18. TBD Halıcı Bilgisayarla Beste Yarışması Finalistleri yarışacak ve Bilişim Hizmet Ödülleri Töreni yapılacak.

27 Ekim 2011’de “E-devlet üst yapısı nasıl olmalı?” adlı bir oturum gerçekleştirilecek. 13. Kamu Bilişim Platformu’nda e-devlet üst yapısı ile ilgili bir çalışma raporu hazırlanmıştı. Bu rapor hazırlanırken etkin ve verimli bir kurum yapısı ve özellikleri ortaya kondu ve e-devlet vizyonuna ulaşmak için bu kurumun görev ve sorumlulukları ortaya çıkartıldı. Bu oturumda da ilgili uzmanlar en doğru hangi üst yapı bu görev ve sorumlulukları, devlete yük olmadan başarılı bir şekilde yerine getirir? sorusuna cevap arayacaklar.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın bilgi ve iletişim teknolojileri destekli en önemli projelerinden bir olan Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi (FATİH) Projesi ele alınacak.

Daha sonraki oturumda “Yeni Anayasa’nın düzenlenmesinde bilişim katılımcılığın, demokratikleşmenin ve şeffaflaşmanın bir aracı olabilir mi?” adlı konusu ayrıntılı bir şekilde incelenecek.

Öğleden sonra ise “Sosyal medyada iş yönetimi: Kurumsal reklamcılık ve itibar yönetimi” oturumu gerçekleştirilecek. Son zamanlarda pek çok kurum, firma ve kişiler bilinirliklerini arttırmak için kendilerini sanal dünyada, sosyal alanlarda ifade etmeye odakladı. Bu oturumda online itibar yönetimi kavramı ve kuramsal reklamcılık kavramları ele alınacak.

TV8 Ankara Temsilcisi Erkan Tan’ın yöneteceği “Türk filmi: Özürlüler ve bilişim” başlıklı panele Başka Dilde Aşk filminin senarist ve yönetmeni Mert Fırat, sinema sanatçısı Mustafa Üstündağ ve senarist İlkay Akdağlı katılacak. Panel öncesi iseErişilebilirlilik Şampiyonları’11 Ödül töreni gerçekleştirilecek. “Özürlüler gerçekten iletişiyor mu?” panelinde ise, özürlü bireylerin bilgi ve iletişim teknolojilerine erişimi önündeki engeller ve çözüm önerileri uzmanlar tarafından tartışılacak.

Ayrıca aynı gün gerçekleştirilecek olan “BT sektöründe girişimcilik: Şans mı, çalışkanlık mı, deha mı?”adlı oturumda ise girişimci olmaya niyetli bir bilişimcide olması gereken özellikler, çevre koşulları tartışılarak özellikle iş kurmak, iş geliştirmek isteyen gençlerimize bir yol haritası çizilmeye çalışılacak.

28 Ekim 2011’de oturum yöneticiliğini Nihal Sandıkçı ve Burak Can’ın yapacağı “Boş zaman ölüyor mu?” oturumunda Enver Aysever (Gazetece/Yazar), Levent Erden (EURO RSCG Klan Ajans Başkanı), Şengün Kılıç Hriditis (Gazetecei/Yazar) veAziz Kedi (Radikal Gazetesi Yazarı) etkili ve verimli kullanmak anlamında boş zamanı değerlendirmenin ne kadar mümkün ve önemli olduğu konusu ele alınacaklar.

NATO Siber Güvenlik Başkanı Süleyman Anıl’ın yöneticiliğini yapacağı “Siber Güvenlik” oturumunda kritik bilgi sistemleri altyapılarına yönelik son yıllarda giderek artan siber tehditlerin tartışılacağı bu oturumda ülkemizde gerçekleştirilen siber tatbikatların sonuçları, dünyada siber güvenlik ve terörizm konusunda yaşananlar, ülkemiz siber güvenlik politikası ve siber ordu gibi konular tartışılacak. Oturumun konuşmacılar ise; Prof.Dr. Şahin Albayrak (Berlin Teknik Üniversitesi), Ömer Tekeli (EGM), Mert Üneri(TÜBİTAK Bilgem) ve Mustafa Ünver (BTK).

Dört gün boyunca birbirinden farklı oturumların yer alacağı ve alanında uzman yerli/yabancı konukların katılacağı etkinliğimizde;“Kamuda BT Alımları: Sorunlar-Çözüm Önerileri” “Bulut bilişim ve devlet: Devlet buluta girer mi?, “Yapısı ve sorunlarıyla Türkiye dijital oyun sektörü”,  “Elektronik atık yönetimi” , “İnternet teknolojileri ve TV yayıncılığı: IP-TV, Web TV”, “Yeni Türk Ticaret Kanunu, Yeni Hukuk Mahkemesi Kanunu”, “Hacktivist akımın sonu ne olacak? Anlamak mı, korunmak mı?”, “Mobil Finans”,“Kurumlarda ve STK’larda sosyal medya stratejisi ve yönetimi”, “Değişimin Liderleri”ile “Spor ve bilişim” gibi konular ele alınacak.

Katılımın ücretsiz olduğu Bilişim 2011’de ayrıca İnternet Kurulu, STK, Bilişim Kentleri, Üniversitelerarası BİM Başkanları, Enformatik/Bilişim Bölüm Başkanları, Kamu-BİB toplantıları yapılacak

Bilişim 2011, T.C. Ulaştırma Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ile birçok sivil toplum kuruluşu tarafından desteklenmektedir.

Gelişen ve değişen dünyada, insanı anlamak ve insan etkileşiminin farkında olmak dileğiyle… 

 

Saygılarımızla,

 

Turhan Menteş

Türkiye Bilişim Derneği

Yönetim Kurulu Başkanı

 

Bilgi için: www.bilisim.org.tr

              eski.tbd.org.tr

 
Son Güncelleme Tarihi:12/10/2011