Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/tbdorgvd/public_html/eski/gtech/library/db/lib_mysql_base.php on line 122

Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /home/tbdorgvd/public_html/eski/gtech/library/util/lib_simple_web_site.php on line 235

Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /home/tbdorgvd/public_html/eski/gtech/library/util/lib_simple_web_site.php on line 240

Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /home/tbdorgvd/public_html/eski/gtech/library/util/lib_simple_web_site.php on line 235

Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /home/tbdorgvd/public_html/eski/gtech/library/util/lib_simple_web_site.php on line 240
Türkiye Bilişim Derneği .

Kamu Kampı Türkiye, 20 Aralık 2011'de Ankara'da yapıldı

İyi günler sayın ilgili,

“Kamu Kampı Türkiye”, 20 Aralık 2011’de Ankara’da yapıldı

Türkiye’de ilk kez düzenlenen “Kamu Kampı” etkinliğinde katılımcı 250 kamu yöneticisi, STK ve özel sektör temsilcisi hep birlikte kamuda sosyal medya ve işbirliğini tartışıp Türkiye’nin dijital kimliğine katkı sundu.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte özel sektörün dışında kamunun dijital dünyadaki durumunu ortaya koymak ve bu yöndeki çalışmalara katkı sunmak için “Kamu Kampı 2.0” adlı program gerçekleştirildi. Bilişim sektörünün tüm kesimlerine hitap eden öncü, yaygın ve kamu yararına çalışan en büyük sivil toplum kuruluşu (STK) olan Türkiye Bilişim Derneği (TBD), Dijital Türkiye Platformu’nun desteği ve Microsoft Türkiye işbirliğiyle düzenlenen “Kamu Kampı 2.0” etkinliği, 20 Aralık 2011’de Ankara JW Marriott Hotel’de yapıldı. Dünyada Brezilya, Almanya, İskoçya, Kanada gibi ülkelerde yapılan ve Türkiye’de ilk kez düzenlenip kamu ve sosyal medya işbirliğinin masaya yatırıldığı toplantıya, kamu kurumları, özel sektör kuruluşları, STK’lar, üniversite ve yerel yönetimler gibi paydaşlar katıldı.

TBD çalışma gruplarından Kamu Bilgi İşlem Merkezleri Yöneticileri Birliği’nin (Kamu-BİB) koordinasyonuyla düzenlenen “Kamu Kampı Türkiye” etkinliğinin açılışını etkinlik yürütme kurulu başkanı Erdem Erkul yaptı. Erkul, toplantı sayesinde bilgi ve tecrübe paylaşımının yanı sıra teknolojinin kamu yönetişiminde gelişen ve değişen rolünü inceleyeceklerini bildirdi. TBD Kamu-BİB Başkanı Mehmet Yılmazer, grubun çalışmaları hakkında bilgi verdi.

“İnsanları, Verileri ve Fikirleri Birleştirme” temasıyla gerçekleştirilen Kamu Kampı Türkiye 2012’de Dijital Türkiye Platformu adına da konuşan TBD Başkanı Turhan Menteş ise, Türkiye’de bilişim sektörünün gelişimine ilişkin açıklamalarda bulundu. Menteş, Türkiye’nin 2023’te dünyanın ilk 10 ekonomisine girebilmesini sağlayacak tek alanın bilişim sektörü olduğunu vurgulayıp bilişime yatırım yapılması gerektiğinin altını çizdi.  

Microsoft WW Kamu Sektörü Müdürü Rodrigo Becerra Mizuno, kamu 2.0 ile ilgili bilgiler verirken Microsoft Ulusal Teknoloji Politikaları Yöneticisi Dr. Buğra Karabey, şirketin e-devlet konusunda yürüttüğü projeleri anlattı. Karabey, dünyada e-devlet konusunda yepyeni bir paradigmaya yelken açıldığını söyledi.

Açılışta konuşan AK Parti Erzurum Milletvekili, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Dr. Cengiz Yavilioğlu, bilişimi ekonominin motoru haline getireceklerini söyledi.  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu ise, Türkiye’de bilgisayarın kullanımıyla ilgili tarihi sürece değindi. Günümüzde artık anaokulundaki çocukların dahi bilgisayarla tanıştığını hatta facebook, twitter gibi sosyal medyayı aktif olarak kullandığını anımsatan Kavranoğlu, devletin İnternet için gerekli altyapıya yatırım yapması ve teşvikte bulunması gerektiğine dikkat çekti.

Etkinlikte davetli konuşmacı olarak katılan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Federal Hizmetleri Merkezi, Beyaz Saray ve USA. Gov Direktörü Bev Godwin, Beyaz Saray’daki sosyal medya kullanımı hakkında bilgiler verdi ve katılımcıların sorularını yanıtladı.

Konuşmaların ardından katılımcılara plaket verildi.

Açılış töreninin ardından Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü’nden (TODAİE) Prof. Dr. Türksel Kaya Benghsir moderatörlüğünde “Sosyal Medya ve İşbirliği” paneli gerçekleştirildi. Panele, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Ahmet Sarıcan, Kamu-BİB Yürütme Kurulu Başkanı Mehmet Yılmazer, Kalkınma Bakanlığı Bilgi Toplumu Dairesi Başkanı Emin Sadık Aydın ve ODTÜ Enformatik Enstitüsü’nden Yrd. Doç. Dr. Tuğba Bulu konuşmacı olarak katıldı.

Öğleden sonra ise Hacettepe Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Doğan Nadi Leblebici ile TBD Yönetim Kurulu Üyesi Necati Etlacakuş moderatörlüğünde “Kamuda Sosyal Medya ve İşbirliği Atölye Çalışması” yapıldı. Atölye çalışmasına kamu yöneticileri, akademisyenler, özel sektör temsilcileri ve TBD Kamu-BİB Çalışma Grupları üyeleri katkı verdi.  

Atölye çalışması sonuç raporu ve genel değerlendirme sonucunda sosyal medyanın kamuda işbirliğine yaptığı katkının ne olacağı ortaya çıktı. Atölye çalışmalarının ardından Dünya Ekonomik Forumu Sosyal Medya ve İşbirliği ile ABD Ulusal e-Devlet Merkezi Direktörü Prof. Dr. Jane Fountain bir değerlendirmede bulundu.

Etkinlik Facebook, kamukampiturkiye, Twitter ve ODTÜ’deki Second Life sayfaları üzerinden de aynı anda sanal dünyaya taşınıp canlı katılım da sağlandı. Dünya çapında gerçekleştirilen “Kamu Kampı 2.0” programının 9. için yine adres Türkiye olarak belirlendi.

Kamu Kampı 2.0 CNNTURK / 20.12.2011

 
Son Güncelleme Tarihi:03/03/2012