Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/tbdorgvd/public_html/eski/gtech/library/db/lib_mysql_base.php on line 122

Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /home/tbdorgvd/public_html/eski/gtech/library/util/lib_simple_web_site.php on line 235

Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /home/tbdorgvd/public_html/eski/gtech/library/util/lib_simple_web_site.php on line 240

Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /home/tbdorgvd/public_html/eski/gtech/library/util/lib_simple_web_site.php on line 235

Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /home/tbdorgvd/public_html/eski/gtech/library/util/lib_simple_web_site.php on line 240
Türkiye Bilişim Derneği .

Kamu bilgi işlemciler, yarın Antalya’da buluşuyor

14. Kamu Bilişim Platformu’nda “Bilişimle Sürdürülebilirlik”, Kamuda Bulut Bilişim”,  İş Sürekliliği Yönetimi” ve “Kamuda Bilişim Projeleri Nasıl Hazırlanmalı” başlıklı raporlar irdelenecek.

Türkiye Bilişim Derneği’nin (TBD) her yıl düzenlediği geleneksel etkinliklerinden biri Kamu Bilgi İşlem Merkezleri Yöneticileri Birliği (Kamu-BİB), Kamu Bilişim Platformu etkinliği, 10-13 Mayıs 2012 tarihleri arasında Gloria Golf Otel Antalya’da gerçekleşiyor. Gücünü ve etkisini, bilişimcilerin birey olarak verdiği gönüllü desteklerden alan, yıllardır kamu yararına düzenlediği faaliyetlerle Türkiye’nin bilgi toplumu olma sürecine katkı veren TBD, bir yıl boyunca yüzlerce kişinin gönüllü katkısı ve katılımıyla ortaya çıkardığı raporlarına son biçimini vermek üzere tüm bilişimcileri, 14. Kamu Bilişim Platformu etkinliğinde bir araya getiriyor. 

Ülke sorunlarına çözüm üreten bilişimcilerin birikimlerini paylaştığı, ortak akıl platformu olan TBD Kamu-BİB, bu yıl “Bilişimle Sürdürülebilirlik” ana temasıyla düzenleniyor. Etkinlikte BİM yöneticileri, sektör ve uzmanları bir araya gelerek hazırladıkları raporları ilgili tüm kesimlerle paylaşacaklar. TBD Kamu-BİB’in 14. toplantısında, “Bilişimle Sürdürülebilirlik”, “Kamuda Bulut Bilişim”,  “İş Sürekliliği Yönetimi” ve “Kamuda Bilişim Projeleri Nasıl Hazırlanmalı” başlıklı raporlar ele alınıp tartışılacak.

TBD Kamu-BİB, Türkiye’nin bilgi toplumuna geçiş çalışmalarında kamu bilgi işlem birimleri ve özel sektörün katılımıyla; bilgi teknolojilerinin etkili ve yaygın kullanımı, kamu hizmetlerinin etkin ve verimli sunabilmesi, ulusal bilişim politikalarının oluşturulmasına katkı sağlanması, bilgi paylaşımının artırılması, mesleki dayanışma ve sorunlara ortak çözümler geliştirilmesi amacıyla 1997’de kuruldu. Dünyada başka örneği bulunmayan, tüm kamu bilgi işlem yöneticilerinin doğal üyesi oldukları platformun 14. toplantısını Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile Digital Türkiye Platformu destekliyor.

Kamu hizmetlerinin kesintisiz ve sürekli hizmet verme sürecinde bilişim teknolojilerinin kullanımının yaygınlaştırılması “Bilişimle Sürdürülebilirlik”, katılımcılığı sağlamanın en önemli araçlarından biri olarak biliniyor. 1980’lerin sonlarına doğru önem kazanmaya başlayan bir kavram olan “sürdürülebilirlik”, günümüzde ülkelerin kalkınma ve büyümesinin temel unsurlarından birini oluşturuyor. Sürdürülebilir büyüme stratejileri açısından bilişim, tartışılmaz bir öneme sahip.

Etkinliğin açılış konuşmalarını TBD Kamu-BİB Yürütme Kurulu Başkanı Mehmet Yılmazer, TBD Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Turhan Menteş,  Alcatel-Lucent Teletaş Türkiye-Azerbaycan Başkanı-Yönetim Kurulu Başkanı Cenk Kıvılcım, Datateknik Genel Müdürü Erkan Oğur, Turkcell Superonline Kurumsal Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Barbaros Özdemir ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı  Dr. Tayfun Acarer yapacak. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da etkinliğin açılışına video konferansla katılacak.

Açılışın hemen ardından yapılacak olan “Bilişimle Sürdürülebilirlik” konulu forumu TBD Yönetim Kurulu Üyesi Lütfi Varoğlu yönetecek. Etkinliğin öğleden sonraki bölümünde çağrılı konuşmacı olan Gazeteci Avni Özgürel katılımcılara hitap edecek, Dr. Cevat Şener’in Başkanlığındaki  “Kamuda Bulut Bilişim” oturumunda Çalışma Grubu Başkanı Doç. Dr. Oğuz Ergin, hazırladıkları raporu sunacak.  

İkinci gün ise, Prof. Dr. Kürşat Çağıltay, “Türkiye’deki Kamu Web Siteleri Ne Kadar Vatandaş Odaklı” konulu oturumda bilgilendirmede bulunacak. “İş Sürekliliği Yönetimi” konulu oturumu Dr. Ahmet Sarıcan yönetecek ve Çalışma Grubu Başkanı Erman Taşkın, grubun çalışmalarını aktaracak.   “Kamuda Bilişim Projeleri Nasıl Hazırlanmalı? ” konulu oturumu ise ÖSYM eski Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan yönetecek. Oturumda, Çalışma Grubu Başkanı Dr. Altan Özkil, grup olarak hazırladıkları raporu açıklayacak.

Etkinliğin “ana” sponsorluğunu  Alcatel-Lucent, Datateknik ve Turkcell Superoline üstlenirken Polycom, Raritan ve SAP “etkinlik” sponsoru oldu. Akfa Holding, Allied Telesis, Cardtek, ca Technologies, HP, LST, Microsoft, NetApp, Netaş, OKİ, Samsung, Vestel ve  ZyXEL “yardımcı” sponsor olurken BİLSİSTEK, Cisco, Epson, İnfoNet, Kale Yazılım, Karel ve Profelis etkinliği “destekleyen” sponsorlar arasında yer aldı.

 
Son Güncelleme Tarihi:09/05/2012