Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/tbdorgvd/public_html/eski/gtech/library/db/lib_mysql_base.php on line 122

Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /home/tbdorgvd/public_html/eski/gtech/library/util/lib_simple_web_site.php on line 235

Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /home/tbdorgvd/public_html/eski/gtech/library/util/lib_simple_web_site.php on line 240

Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /home/tbdorgvd/public_html/eski/gtech/library/util/lib_simple_web_site.php on line 235

Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /home/tbdorgvd/public_html/eski/gtech/library/util/lib_simple_web_site.php on line 240
Türkiye Bilişim Derneği .

BİLİŞİMCİLER ANTALYA’DA TOPLANDI

Türkiye Bilişim Derneği (TBD) tarafından düzenlenen Kamu Bilişim Platformu‘nun onuncusu yapıldı. Antalya‘da düzenlenen ve 413 kişinin katıldığı etkinlikte Bilişim Teknolojilerinde Yönetişim ve Kişisel Verilerin Korunması konularında iki rapor sunuldu.

(26 Mayıs 2008 - Ankara) Türkiye Bilişim Derneği‘nin (TBD) 10. Kamu Bilişim Platformu etkinliği Antalya‘da yapıldı. Etkinliğin açılışında Kamu-BİB (Kamu Bilgi İşlem Yöneticileri Birliği) Çalışma Grubu‘nun, Derneğin en değerli platformu olduğunu vurgulayan TBD Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Turhan Menteş, on yıldan bu yana yapılan çalışmalar ve hazırlanan raporlarla Türkiye‘nin bilişim ile kalkınmasına büyük katkılar sağlandığını vurguladı ve emeği geçenlere teşekkür etti.

Bu yılki çalışma konularından biri olan ‘Kişisel Verilerin Korunması‘ konusunun önemine değinen Menteş, bu konuda hâlâ yasal düzenlemenin olmamasına dikkat çekerek, sakıncalarına değindi. Daha önce üç kez yasa tasarısı hazırlandığını ve TBD‘nin bu çalışmalarda etkin rol aldığını söyleyen Menteş, "Ancak bilemediğimiz ve anlayamadığımız nedenlerle üç tasarı da yasalaşamadı. Şimdi yeni bir çalışma başlatıldığını öğrendik. Bu kez yasanın çıkmasını umuyoruz" dedi.

TBD‘nin yapılaşması konusunda da bilgi veren Menteş, bu ay içinde açılan iki yeni şube ile şube sayısının beşe çıktığını ve önümüzdeki günlerde Samsun, Antalya ve Gaziantep şubelerinin de açılacağını söyledi. Bu yıl içinde yeni şubelerin de hizmete girmesiyle TBD‘nin federatif bir yapıya dönüşeceğini ve genel merkezin delegasyon yöntemiyle belirleneceğini ifade etti.

10. yılda özlük haklarına kavuşamama burukluğu yaşandı

Açılışta bir konuşma yapan TBD Kamu-BİB Çalışma Grubu Başkanı Dr. Kemal Karakoçak ise 10 yıldır bu çalışma grubuna emek veren herkese teşekkür ederek, Kamu Bilişim Platformu‘nun on yıl içinde ‘e-devlet‘, ‘e-toplum‘, ‘e-imza‘, ‘birlikte çalışabilirlik‘, ‘kamu bilişim projelerinin yönetim yetkinliği‘, ‘bilişim teknolojilerinin kullanımının hukuksal boyutu‘ gibi önemli birçok konuyu ele aldığını söyledi.

TBD Kamu-BİB‘in öncelikli hedefinin, kamu bilişim personelinin hak ettiği özlük hakların elde edilmesini sağlamak olduğunu belirten Karakoçak, bu hakları elde edene kadar bu konudaki çalışmaları sürdüreceklerini vurguladı. Bu konuda ‘bilişim uzmanlığı‘ kadrosunun oluşturulmasını ivedilikle beklediklerini söyledi. Etkinlik boyunca yapılan tüm konuşmalarda özlük haklarının elde edilememesi gündeme getirilerek, yaşanan burukluk ifade edildi.  

Çalışma Grubu raporları sunuldu

10. Kamu Bilişim Platformu toplantısında, "Bilişim Teknolojilerinde Yönetişim" ve "Kişisel Verilerin Korunması" konularında yedi aylık bir çalışmanın sonucunda oluşturulan raporlar da sunuldu. CHP Uşak Milletvekili Osman Çoşkunoğlu‘nun yönettiği 1. Çalışma Grubu‘nun (ÇG) "Bilişim Teknolojilerinde Yönetişim" oturumunda, ÇG Başkanı Ahmet Pekel sunum yaptı. TBD Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Ali Köksal‘ın yönettiği ‘Kişisel Verilerin Korunması‘ oturumunda ise oluşturulan rapor, 2. ÇG Başkanı Dr. Muammer Ketizmen tarafından sunuldu. (Çalışma Gruplarının raporlarına http://eski.tbd.org.tr/ adresinden erişilebiliyor). 

Etkinlikte ayrıca, çağrılı konuşmacı olan Teradata EMEA Bölgesi Başkan Yardımcısı Jonathan Klaus "Devletin Karar Mekanizması için Veri Analizi, Veri Madenciliği ve İş Zekasının Önemi" konusunda bir sunum yaptı. Türkiye‘de veri madenciliği alanında bankacılık, havacılık ve perakende sektörlerinin ileri seviyede olduğunu belirten Klaus, tahmine dayalı analitik raporlar üretme ve elde edilen verileri aktif hale getirmenin önemli olduğuna dikkat çekti.

Bir diğer çağrılı konuşmacı TÜBİSAD Başkanı Tuğrul Tekbulut ise emek yoğun bir sektör olan bilişim sektöründe, Türkiye‘de hizmetin gelişmediğine dikkat çekerek, sektördeki hizmet standartlarını düzenlemek adına "bt_POTA" çalışması gerçekleştirdiklerini anlattı.

Etkinliğin 3. günü çağrılı konuşmacı olan Cumhuriyet Gazetesi‘nden Mehmet Sucu, teknolojinin kuşaklara yansımasına değindi. Aynı gün öğleden sonra da Prof. Dr. Ali Yazıcı ve Prof. Dr. İbrahim Akman‘ın oturum başkanlığı yaptığı  TBD Kamu-BİB Çalışma Grubunun 10 yıllık çalışmalarının değerlendirildiği oturumda , 10. yıl Çalışma Grubunun hazırladığı kitabın içeriği   bu  grubun üyesi  Semih Işıksal tarafından sunuldu."